Jak pomóc dziecku z niepłynnością mowy?

 1. Każde dziecko rozwija się w indywidualnym rytmie ( dotyczy to również jego mowy ).
 2. Nie zmuszajcie dziecka do mówienia, ale zachęcajcie je, aby z Wami rozmawiało. Zamiast instruować, co ma mówić, pozwólcie mu zdecydować, co chce powiedzieć.
 3. Słuchajcie swojego dziecka tak, aby czuło, że jest przez Was słuchane, że to, co mówi, jest dla nas ważne interesujące. Zachęci je to do mówienia, do rozmowy z Wami o wszystkich swoich problemach.
 4. Poświęcajcie swojemu dziecku jak najwięcej czasu, bawcie się z nimi i rozmawiajcie.
 5. Nie stosujcie kar wobec swojego dziecka za to, że mówi niepłynnie! Nie zwracajcie uwagi na to, że mówi niepłynnie! Nie strofujcie go!
 6. Śpiewajcie razem z nim jak najczęściej. Nieważne, czy dziecko robi to ładnie. Chodzi o to, żeby śpiewało. Niech śpiewa tak, jak potrafi, a także to, co lubi, i kiedy chce. Śpiew to doskonałe ćwiczenie płynnej mowy.
 7. Pamiętajcie, że dziecko naśladuje Wasz sposób mówienia, dlatego starajcie się mówić powoli i wyraźnie.
 8. Pamiętajcie o zachowaniu stałego rytmu dnia dziecka. Wyeliminujcie, w miarę możliwości, pośpiech i nieoczekiwane zmiany planów. Zapewni to poczucie bezpieczeństwa Waszemu dziecku oraz usunie dodatkowe stresy wywołane nową, zaskakującą dla niego sytuacją.
 9. Zapewnijcie dziecku odpowiednią ilość snu i wypoczynku ( relaksu ). Ułatwi mu to wyciszenie swoich emocji i wpłynie bardzo korzystnie na prawidłowy rozwój jego mowy ( płynność mówienia ).
 10. Umożliwiajcie dziecku spędzanie jak największej ilości czasu na świeżym powietrzu oraz uprawianie ulubionych sportów. Dzięki aktywnemu wypoczynkowi dziecko rozładuje wewnętrzne napięcia.
 11. Starajcie się swoje dziecko dowartościować i wzmacniać poprzez wykorzystywanie każdej najmniejszej okazji do pochwał czy podkreślania jego mocnych stron.
 12. Zwracajcie się do dziecka, mówcie powoli i wyraźnie, z uśmiechem i życzliwością. Gdy dziecko mówi, spokojnie je wysłuchajcie, nie ponaglajcie i nie kończcie za niego wypowiedzi.


Opracowała: Małgorzata Wojtyniak-Obwojska
Przedszkolowo.pl logo